Avustralya ve Yeni Zelanda devletlerinde 2023-2024 sezonunda uygulanmakta olan Brown Marmorated Stink Bug (BMSB) tedbirleri.

BMSB böceklerinin hızlı yayılmasının önüne geçmek ve ülke ekosistemine zarar vermesini engellemek amacıyla mecburi olarak uygulanır.

Avrupa ve Kuzey Amerika’da ve ülkemizde hızla yayılan BMSB’nin ve Metilbromid fumigasyonu ve sülfür florür fumigasyonu yöntemleri ile mücadelesi,

Bu ülkelere gelmesini durdurmak veya yavaşlatmak için alınan önlemlerdir.

Ülkelerin tarım ve doğal yaşamını korumayı amaçlar.

BMSB Tedbirleri Nelerdir?

Avustralya ve Yeni Zelanda, BMSB’nin yıkıcıl etkilerini minimize etmek için taşıma öncesi karantina tedbirleri uygulamaya karar vermiştir.

Bu tedbirler nelerdir ? Özellikle yüksek hedefli ürün gruplarını hedef alır ve zararlı böceğin bu ülkelere girişini sınırlamayı amaçlar. Bu tedbirler kapsamında kullanılan yöntemler şunlardır:

1. Sülfür Florür Fümigasyonu: Ürünlerin belirli gazlarla işlenmesi, böceğin zararsız hale getirilmesini sağlar.

2. Metilbromid Fümigasyonu: Kimyasal bir yöntem olan fümigasyon, zararlı böceğin ürünlerdeki varlığını yok etmek için kullanılmaktadır.

BMSB Uygulama Süreci

Avustralya ve Yeni Zelanda’ya giriş yapacak yüklerin yukarıda belirtilen işlemlerden en az biri ile işleme tabi tutulması gerekmektedir. Bu süreç, ülkelerin tarım ürünlerini ve doğal yaşamını koruma görevinin bir parçasıdır.

Hangi Ürünler Risk Altında?

Yüksek riskli ve riskli ürün grupları, Avustralya ve Yeni Zelanda’ya gönderilen ürünler arasında belirlenmiştir.

Hangi ülkelerin risk altında olduğu ? Hedeflenen ürün grupları ve bu ürün gruplarının detayları için daha fazla bilgiye Avustralya Tarım Bakanlığı’nın Brown Marmorated Stink Bug (BMSB) tedbirleri ile ilgili portalından ulaşabilirsiniz.

Khapra Böceğine Karşı Kontrol Tedbirleri

Sezon boyunca tarım bakanlıkları uyarınca Avustralya ve Yeni Zelanda’da uygulanacak olan BMSB(Brown Marmorated Stink Bug)TEDBİRLERİ ve Khapra böceği(Trogederma Granarium) tedbirleri ülkelerin doğal çevresini ve tarımını korumayı hedeflemetedir. Böylece bu tedbirler, taşıma öncesi karantina işlemleri ve özel işlemlerle zararlı böceklerin ülkelere girişini sınırlamayı hedefler. BMSB(Brown Marmorated Stink Bug)TEDBİRLERİ

BMSB Fumigasyon Uygulaması Nerede Yapılır ?

BMSB uygulaması, fabrika sahasında, limanda veya laboratuvarda yapılabilmesi mümkündür. Ürünlerin ebatları ve uygulanabilirliği için Exportfum olarak olarak ön inceleme yaparız. Akabinde ürünler için fumigasyon ve ısıl işlem süreçleri sonrası program yapılarak uygulama süreci başlar. Uygulama sonrası yükleme yapıldıktan sonra konşimentonuz üzerinden ürünleriniz bakanlık tarafından kayıt altına alınır.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
BMSB(Brown Marmorated Stink Bug)TEDBİRLERİ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir